Neler Öğreneceğim

  • Dijital Hikâye Anlatıcılığı nedir?
  • Hızlı ve basit grafik tasarım ve video kurgu araçları
  • Dijital Hikâye Anlatıcılığı Araçları
  • Haritalandırma Yöntemleri

Eğitim Hakkında

Eğitmen: Mehmet Şafak Sarı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu Sarı, yeni medya ve yeni iletişim teknolojileri, medya okuryazarlığı, bilgi düzensizliği (mezenformasyon ve dezenformasyon) ve dijital güvenlik çalışma alanlarında projeler yürütmekte, yazılı ve görüntülü medyada içerikler üretmektedir.

Ayrıca bu alanlarda çeşitli STK’ler, sendikalar, üniversiteler, özel ve kamu kurumlarında eğitimler vermekte, atölyeler düzenlemektedir. Dijital gazetecilik akademisi NewsLabTurkey’in kurucularından olup bir dönem Yazı İşleri Sorumlusu olan Sarı, Journo.Com.Tr ve Evrensel gibi birçok ulusal yayında da yazılarıyla katkıda bulunmuştur.
Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği (TBİD) Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliğini 2017-2021 yılları arasında yapmıştır. Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) tarafından verilmekte olan “press card” sahibidir. Aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesidir. Sivil Düşün, Etkiniz.Eu ve TACSO gibi AB programlarında anahtar olmayan uzman olarak STK’ların dijitalleşme süreçlerinde yer almış ve bu programların faydalanıcı STK’lerinin dijital
projelerinde çalışmıştır.

2020’de Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 eyalet ve yaklaşık 40 gazetecilik kurumunu mesleki ziyaret, çeşitli eğitim ve atölyelerden düzenlenmiş International Visitor Leadership Program (IVLP) kapsamında ‘Edward R. Murrow Program for Journalists Multi-Regional Project Research and Investigation‘ programından mezun olmuştur.

Eğitim Kazanımları

Bu eğitim kapsamında saha faaliyetlerimiz veya dijital ortamlar üzerinden yürüttüğümüz araştırmalarımızdan elde ettiğimiz verilerinizi, bilgilerinizi, hikâyelerinizi kitlemize sunarken onların da dahil olacağı etkileşimli içerikleri açık erişimli, kullanım kolaylığı olan uygulamaları kullanacak, evrensel tasarım temellerine ve herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmadan kolayca veri görselleştirme tekniklerini ve yeni medya platformlarına uygun dijital
hikâyeleştirme metotlarını öğreneceğiz.

Eğitim Başlıkları

1- Dijital Hikâye Anlatıcılığı nedir?
a-Hikâyecilik-Öykücülük
b-Web 1.0’dan Web 2.0’a
c-Yeni Medya
2 - Hızlı ve basit grafik tasarım ve video kurgu araçları
a-Hikâyelerimizi nasıl sunmalı?
b-Çevrimiçi grafik-tasarım araçları
c-Veri Görselleştirme araçları
3 - Dijital Hikâye Anlatıcılığı Araçları
4 - Haritalandırma Yöntemleri
a-Ağ haritalandırma
b- Coğrafik haritalandırma araçlarıyla hikâye anlatımı

Eğitim İçeriği

Total: 17 lectures Total hours: 02:35:47
  • Giriş 3 dakika
  • Dijital Hikâye Anlatıcılığı Nedir? 45 dakika
  • Hızlı ve Basit Grafik Tasarım ve Video Kurgu Araçları 29 dakika
  • Dijital Hikâye Anlatıcılığı Araçları ve Haritalandırma Yöntemleri 44 dakika

E-Bülten

Tüm duyuru ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun.