Neler Öğreneceğim

  • LGBTİ+ hakları ile ilgili temel kavramlar
  • Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği
  • Toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerin görünüm biçimleri, nefret söylemi ve nefret suçları

Eğitim Hakkında

Eğitmen: Avukat Kerem Dikmen

Kerem Dikmen. 2000 yılında İzmir Atatürk Lisesinden, 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 2011 yılına kadar İstanbul, 2011'den bu yana İzmir'de serbest avukatlık yapmaktadır. 2007 yılından itibaren LGBTİ+ hakları alanına yoğunlaşmıştır. 2017 yılına kadar gönüllüsü olduğu Kaos GL'de 2017 yılından bu yana insan hakları programında çalışmakta aynı zamanda hukuk koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.

Eğitim Kazanımları

Bu eğitim bittiğinde, LGBTİ+ hakları ile ilgili temel kavramları bilerek ayrılmış olmanızı istiyoruz. LGBTİ+ kavramının açılımı ve alt kavramlar, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği, Türkiye ve dünyada toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerin görünüm biçimleri ve son zamanda daha sık rastladığımız nefret söylemi ile bu söyleme karşı temel insan hakları metinlerinin yaklaşım yöntemleri, ele alınacak diğer konular olacak. Aynı bağlamda nefret suçları kavramı üzerine de yoğunlaşılacak.

Ele Alınan Kavramlar ve Eğitim Başlıkları

Ayrımcılık, cinsiyet, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, toplumsal cinsiyet, hak temelli yaklaşım, eşitsizlik, cinsiyetçilik, LGBTİ+, eşcinsel, homoseksüel, heteroseksüel, lezbiyen, gey, biseksüel, interseks, + işareti, trans, hüsna, LGBTİ+ hareketi, homofobik, bifobik, transfobik, lezfobik, geyfobik, interfobik, heteronormativite, hukuk, herkes, hiç kimse, nefret söylemi, nefret suçu, ön yargı, sapkın, yaşam hakkı, onarım terapisi, ifade özgürlüğü, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi, BM sözleşmeleri, anayasal güvence.

Yararlanılan Kaynaklar

https://kaosgldernegi.org/images/library/2020sss10x14-web.pdf

https://www.stgm.org.tr/sites/default/files/2020-09/nefret-soylemi-el-kitabi.pdf

https://www.echr.coe.int/Documents/FS_Hate_speech_TUR.pdf

 

Eğitim Süresi:

Sertifika Örneği:

Eğitimi Alan Kişi Sayısı:

Kontenjan Durumu: Mevcut

Eğitime; Mobil, Tablet ve Masaüstünden Erişim sağlayabilirsiniz.

Çevre Dostu Uzaktan Eğitim Modeli

Uzaktan eğitim, yüz yüze gerçekleştirilen eğitim modeline göre enerji kullanım oranında ?’lik bir tasarruf sağladığı gibi CO2 emisyonunu da ? oranında azaltıyor.....

Eğitim İçeriği

Total: 17 lectures Total hours: 02:35:47
  • Ayrımcılık Nedir? 20 dakika
  • LGBTİ+ ve Kavramlar 24 dakika
  • Nefret Söylemi 27 dakika
  • Nefret Suçu 15 dakika
  • Hak İhlalleri 12 dakika

E-Bülten

Tüm duyuru ve gelişmelerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun.